Forum - BOKSER.ORG
Bokserzy o polskich korzeniach - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: O BOKSIE SŁÓW KILKA (/forum-5.html)
+--- Dział: Bokserzy (/forum-14.html)
+--- Wątek: Bokserzy o polskich korzeniach (/thread-2772.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 31-01-2016 01:15 PM

Początkowo chciałem zatytułować ten wątek "Bokserzy polskiego pochodzenia", ale takie określenie mogłoby być przesadne w stosunku do tych pięściarzy, o których polskości świadczy jedynie nazwisko. Mimo wszystko zdecydowałem się wciągnąć na listę wszystkich bokserów, którzy aktualnie boksują w barwach innych krajów, ale w stosunku do których istnieją przesłanki, że mieli przodków Polaków. Pominąłem bumów i bokserów schyłkowych.

USA
Adam Kownacki 26 lat HW 13(10)-0

Stuprocentowy Polak rodem z Łomży. Mimo skłonności do nadwagi szybki i dobry technicznie.
Joey Dawejko 25 lat HW 16(9)-4(1)-2
O jego polskim pochodzeniu piszą media, więc nie ulega ono wątpliwości. Bokser obdarzony olbrzymią siłą fizyczną, który odnosił duże sukcesy jako junior w amatorskim boksie.
Ryan Kiełczewski 26 lat FeW 24(7)-1(0)
Przydomek "The Polish Prince" nie pozostawia wątpliwości, co do jego pochodzenia
Mike Gavronski 30 lat SMW 20(13)-2(1)-1
Wymieniany przez Boxrec na liście amerykańskich bokserów polskiego pochodzenia. Ładnie rozwijającą się karierę przyhamowała niedawna niespodziewana porażka przed czasem z Dashonem Johnsonem
Will Rosinsky 31 lat LHW 19(10)-3(0)
Znalazłem wzmianki o jego polskim pochodzeniu. Pięściarz mało efektowny, ale bardzo solidny, który z byle kim nie przegra.
Nicholas Mazurek 21 lat HW 3(3) - 0
Ojciec Polak, matka Włoszka. Według Sama Colonny talent na miarę Gołoty.
Kanada
Mikael Zewski 26 lat WW 27(21)-1(0)

Nazwisko z pewnością zniekształcone, ale jego polskie pochodzenie podkreślane jest w wielu miejscach. Bokser o bardzo silnym ciosie. Jedyną porażke poniósł w walce ze świetnym Konstantinem Ponomariowem
Stanley Surmacz Ahumada 25 lat HW 3(3)-0
Ojciec Polak, matka Filipinka. Jego trener widzi w nim przyszłego mistrza świata.
Argentyna
Marcelo Fabian Bzowski 26 lat WW 8(0)-1(0)-1

Mało informacji na jego temat, ale nazwisko ewidentnie polskie. Jedyną porażkę zanotował w swojej pierwszej walce.
Wielka Brytania
Adam Machaj 28 lat HW 6(4)-1(0)

Ojciec Polak, matka Irlandka. Jako junior walczył (i przegrał) z Tysonem Furym. Bokser o doskonałych warunkach fizycznych (201 cm wzrostu), ale technicznie bardzo surowy, co potwierdziła jego porażka na punkty z Kamilem Sokołowskim.
Niemcy
Domenic von Chrzanowski 24 lata MW 18(9)-0-1

Nazwisko sugeruje nie tylko polskie, ale i szlacheckie pochodzenie. Ringowy przydomek Baron. Jako manager wymieniana jest Jacqueline von Chrzanowski (mamusia?). Wg klasyfikacji Boxreca 3 bokser Niemiec w swojej kategorii. Z wartościowymi rywalami jeszcze nie boksował.
Christian Lewandowski 23 lata HW 8(8) -0
O polskich korzeniach świadczy jedynie nazwisko. Bokser o świetnych warunkach fizycznych (201 cm wzrostu) i przyzwoitej technice wyniesionej z amatorskich ringów.
Dennis Lewandowski 21 lat HW 7(2)-0
Młodszy brat Christiana. Mniej perspektywiczny ze względu na gorsze warunki i widoczną nadwagę, ale bardzo szybki jak na wagę ciężką.
Jann Kulik 16 lat SFeW 1(1)-0
W pierwszej walce wygrał przed czasem z rywalem starszym o 5 lat legitymującym się pozytywnym bilansem.
Rosja
Eduard Trojanowski 35 lat SLW 23(20)-0

Na temat jego polskiego pochodzenia w mediach głucho, ale pośrednio świadczy o nim nie tylko rdzennie polskie nazwisko, ale i miejsce urodzenia, syberyjski OMSK (Otdaliennoje Miesto Ssyłki Katorżnikow), gdzie trafiali polscy zesłańcy od Powstania Listopadowego po lata II Wojny Światowej. Trojanowski to król nokautu, aktualny mistrz świata federacji IBF i IBO.
Jurij Kaszyński 29 lat CW 7(7)-0
Urodzony w Nowosybirsku. Podobnie jak Trojanowski, Kaszyński to rdzennie polskie nazwisko, najczęściej spotykane w Wielkopolsce.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 17-02-2016 04:38 AM

Przeczytałem co nieco na niemieckich i polonijnych stronach o najmłodszym niemieckim bokserze zawodowym, 16-letnim Jannie Kuliku. Jego ojciec pochodzi z Górnego Śląska, a matka jest Niemką. Jann od dzieciństwa wykazywał się nieprzeciętną sprawnością fizyczną. Początkowo grał w piłkę, ale w wieku 9 lat zaczął trenować boks pod okiem również pochodzącego ze Śląska Sebastiana Tlatlika (starszego brata bardziej znanego boksera Roberta Tlatlika). Jako amator Jann stoczył 40 walk, z czego 39 wygrał. Jedyna porażka w ćwierćfinale Mistrzostw Europy do lat 16 była podobno niezasłużona. Dwukrotnie był mistrzem Niemiec U-15. Swoją pierwszą zawodową walkę stoczył 12.12.2015 w Essen i pokonał przez tko w 3 rundzie 21-letniego Sergeja Viba rodem z Rosji, boksera o bilansie (wówczas) 4-4, a więc chyba nie beznadziejnego buma. Po tej walce w rankingu Boxreca Kulik jest numerem 2 w wadze super piórkowej w Niemczech, za swoim trenerem, który też jest aktywnym zawodowym bokserem.

Oglądając fotografie Janna Kulika widać, że nie jest to chłopak, który zawdzięcza sukcesy wczesnemu dojrzewaniu. Wręcz przeciwnie, on chyba jeszcze ciągle rośnie i docelowo pewnie trafi do półśredniej, jeśli nie wyżej. Można też obejrzeć filmik z amatorską walką 14-letniego wówczas Janna i widać, że technicznie w tym wieku już sporo potrafił. Niemcy uważają Kulika za wielki talent, a trener Tlatlik podkreśla jego zaangażowanie na treningach. I bardzo dobrze, że chłopak pilnie trenuje, bo czego się Jaśś nie nauczy, tego Jann nie będzie umiał.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - MadFighter - 24-02-2016 03:10 PM

ciekawe zestawienie wyszło


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 06-03-2016 11:38 PM

Joey Dawejko zaledwie zremisował z Ytalo Pereą, z którym niedawno dość łatwo poradził sobie Adam Kownacki.
Christian Lewandowski wygrał przez tko w 3 rundzie z Paulem Butlinem i poprawił swój bilans na 9(9) - 0.
Niestety, Marcelo Fabian Bzowski przegrał na punkty z Luisem Gastonem Montielem.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 09-03-2016 12:58 PM

W najbliższy piątek w Edmonton ciekawie zapowiadająca się walka Stana Surmacza. Jego rywalem będzie 34-letni Tim Chemelli, debiutant na zawodowym ringu bokserskim, ale w przeszłości znany zawodnik MMA. W latach 2007-2011 Chemelli odniósł 8 kolejnych zwycięstw, co jak wiadomo w MMA jest dużo trudniejsze, niż w boksie. Potem szło mu już gorzej i ostatecznie zakończył karierę w MMA z bilansem 10-6. Teraz chce spróbować swych sił w boksie i na pewno będzie dla Surmacza najtrudniejszym dotychczas przeciwnikiem. Trzymajmy kciuki za naszego zioma!


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 12-03-2016 07:37 AM

Surmacz TKO 1 runda. Chemelli może się przerzucić teraz na grę w pchełki, bo w boksie kariery już nie zrobi. A bilans Stasia 4(4) - 0 wygląda pięknie. Oby tak dalej z mocniejszymi rywalami.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 23-04-2016 12:07 PM

Udany piątek bokserów polonijnych. W Elk Grove w stanie Illinois Nicholas Mazurek wygrał w ciężkiej przez tko w 2 rundzie z Randy Eastonem i poprawił swój bilans na 4(4)-0. Na tej samej gali po 5-letniej przerwie pojawił się Tom Zbikowski i pokonał jednogłośnie (3x40:36) Keitha Jacksona w wadze cruiser. Aktualny bilans byłego znanego zawodnika amerykańskiego futbolu to 5(3)-0. W San Juan (Argentyna) wystąpił w wadze średniej reprezentujący Brazylię Davi Eliasquevici (czytaj: Eliaszkiewicz) i wygrał w 6 rundzie przez tko ze znacznie wyżej notowanym Argentyńczykiem Amilcarem Edgardo Funesem Melianem. Eliasquevici poprawił swój bilans na 13(10)-2(1)-1.

W ubiegłym tygodniu na gali w Mashantucket Ryan Kielczewski wygrał jednogłośnie (3x80:71) z Mario Maciasem Orozco (Meksyk). Obecny bilans Kielczewskiego 25(7)-1(0) sytuuje go wg Boxreca na 12 miejscu w USA i 80 na świecie w kategorii piórkowej.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Wilczekstepowy - 23-04-2016 05:38 PM

(23-04-2016 12:07 PM)Hugo napisał(a):  Udany piątek bokserów polonijnych. W Elk Grove w stanie Illinois Nicholas Mazurek wygrał w ciężkiej przez tko w 2 rundzie z Randy Eastonem i poprawił swój bilans na 4(4)-0.

Tak dla porównania to Kownacki załatwił tego gościa już w pierwszej rundzie. A wracając do Nicka to przed tą walkę był notowany na 785 miejscu w rankingu boxreca a Randy Easton na 447 miejscu. Pewnie teraz Mazurek podskoczy w rankingu o jakieś sto, może dwieście miejsc? Następny pojedynek stoczy już 14 maja z niejakim Raymondem Lopezem. Gość ma na koncie 12 porażek ale tylko 4 przed czasem. Mam nadzieję, że i tego faceta Mazurek rozjedzie do drugiej rundy.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Hugo - 23-04-2016 09:20 PM

@Wilczek
Kownacki załatwił tego gościa w swojej 9 walce. Wilder też zaczynał z podobnymi bumami, a dzisiaj jest mistrzem świata. To jest pewien etap do przejścia i z nielicznymi wyjątkami wszyscy prospekci pierwszych 8-12 walk toczą z patałachami. Niektórzy polscy lub niemieccy to nawet 20-30 walk.


RE: Bokserzy o polskich korzeniach - Wilczekstepowy - 23-04-2016 09:38 PM

Ja to rozumiem i cieszę się, że Mazurek tak efektownie nokautuje swoich przeciwników.