Forum - BOKSER.ORG
Ban za działalność poza forum. - Wersja do druku

+- Forum - BOKSER.ORG (http://forum.bokser.org)
+-- Dział: FORUM.BOKSER.ORG (/forum-4.html)
+--- Dział: Pomysły i opinie (/forum-8.html)
+--- Wątek: Ban za działalność poza forum. (/thread-793.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Ban za działalność poza forum. - Metzger - 04-12-2012 10:12 PM

RSC-2, znalazłeś już prawo, które mówi o regulaminach for internetowych?


RE: Ban za działalność poza forum. - RSC-2 - 05-12-2012 04:52 PM

Metzger
Jak będę miał więcej czasu to znajdę ten zapis o regulaminach.
Kiedyś to czytałem [tak przypadkowo] bo lubię sobie na stronie sejmu w Bazie Internetowego Systemu Aktów Prawnych trochę „poszperać” i poczytać. Z racji mojej pracy i ciekawości.
Nie jestem prawnikiem więc znalezienie tego tak na „szybko” nie jest dla mnie proste.
Ale obiecuję ,że w miarę wolnego czasu postaram się to znaleźć i podać.
Polskie prawo na temat internetu jest bardzo ubogie. Bazuje ono w większości na innych aktach prawnych jak np. prawo prasowe.
Ale jest systematycznie zmieniane i dostosowane.
A może jest tutaj jakiś prawnik i napisze coś na ten temat bardziej konkretnego niż ja.
[Co do tych regulaminów to jestem przekonany ,że tak jest bo bardzo mnie to zaintersowało i dlatego pamiętam. Nie pamietam tylko gdzie to było.]


RE: Ban za działalność poza forum. - RSC-2 - 05-12-2012 06:18 PM

@ Metzger
USTAWA
z dnia 18 lipca 2002 r.

o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Art.8
Oto lin do ustawy
http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wdu&rok=2002&numer=144
Ponadto obowiązuje także prawo prasowe, kodeks cywilny i prawo unijne.

Ponadto poczytaj sobie stronę ,do której podaję ci link na temat regulaminu.
http://www.winski.pl/aktualnosci/42/7_grzechow_glownych_regulaminu_serwisu_internetowego


RE: Ban za działalność poza forum. - Metzger - 05-12-2012 07:02 PM

Ok, tylko czy forum to jest świadczenie usług elektronicznych? Jeżeli tak, to przecież istnieją fora bez regulaminów i nikt im problemów nie robi. A poza tym regulacje dotyczące regulaminu nie przeszkadzają w zrobieniu z forum prywatnego folwarku. Np mogę założyć forum i napisać w regulaminie, że admin ma prawo banować kogo chce, kiedy chce i nie musi się tłumaczyć albo, że co tydzień jeden losowo wybrany forumowicz jest banowany.


RE: Ban za działalność poza forum. - RSC-2 - 05-12-2012 07:25 PM

Metzger
Forum to świadczenie usług elektronicznych.
[Poczytaj w tym drugim linku]
Admin nie może napisać w regulaminie co chce ,bo regulamin musi być zgodny z prawem prasowym i kodeksem cywilnym itp.

To ,że istnieją fora bez regulaminów , a także to, że administratorzy robią sobie z nich „prywatny folwark” i nie przestrzegając prawa banując według swego uznania nie jest argumentem ,że jest to dozwolone.

Tak samo jak możesz sobie na targu kupić kałacha od ruskich i chodzić po ulicy strzelając codziennie jednego gościa. Przecież jest to realne i i przypadki takie się zdarzają. Nawet czasem nie ponoszą za to kary.
Bo karę ponosi się ,nie za dokonanie czynu zabronionego , a raczej za to że dałeś się złapać i udowodniono ci winę. Bo nawet jeżeli dasz się złapać a sąd nie potrafi udowodnić ci winy to i tak będziesz bezkarny.


RE: Ban za działalność poza forum. - Metzger - 05-12-2012 07:32 PM

(05-12-2012 07:25 PM)RSC-2 napisał(a):  Admin nie może napisać w regulaminie co chce ,bo regulamin musi być zgodny z prawem prasowym i kodeksem cywilnym itp.
Wiadomo, regulamin nie może być sprzeczny z prawem, ale czy prawo admina do banowania wg własnego uznania jest sprzeczne z jakimkolwiek polskim przepisem prawnym? Nie wydaje mi się. Jeżeli znajdziesz taki dokument, to będę naprawdę zaskoczony.

Gdyby istniały takie ograniczenia, to byłby to zamach na wolność. Prywatne forum jak najbardziej może być prywatnym folwarkiem i w pewnym sensie nawet musi jeżeli chce dobrze funkcjonować.


RE: Ban za działalność poza forum. - RSC-2 - 05-12-2012 09:06 PM

@Metzger
Dotknąłeś tematu ,do którego Polska jeszcze nie dorosła.
[Choć ja osobiście uważam ,że dobrze ,że nie dorosła i w pewnych tematach oby nigdy nie dorosła
Napisałem „w pewnych tematach” bo w niektórych byłoby to bardzo potrzebne]

Regulamin musi dokładnie określać za jakie przewinienia , jaka jest kara a szczególnie ten najwyższy wymiar kary.
W USA za zbanowanie na portalu ogólnodostępnym , które nie jest jasno określone w regulaminie mógłbyś domagać się zadośćuczynienia . I nawet gdyby sprawa była wątpliwa to i tak interpretowana byłaby na korzyść klienta.
Ale USA to inny kraj. Tam nawet na kubku do kawy w barze musi być napisane „Uwaga gorące grozi poparzeniem” bo w przeciwnym razie mógłbyś sądzić się z właścicielem baru o straty, materialne, zdrowotne, moralne itp.itd. , bo mógłbyś udowodnić ,że nie byłeś świadomy ,że kawa parzona może być gorąca.

Ale wróćmy do polskiej rzeczywistości.
W Polsce także admin nie może banować według własnego uznania .
Taka sprawa banowania według uznania i pociągania administratora za to do odpowiedzialności to sprawa dla adwokata czy prawnika i jego cwaniactwa i inteligencji zawodowej.
Wszystko zależałoby od tego ,czy potrafiłby znaleźć paragraf w jakimś kodeksie, lub ustawie na podstawie ,którego udowodniłby ,że admin złamał prawo. Np. że banując ograniczył wolność słowa, umniejszył prawo do sprostowań, czy swobody wypowiedzi, dopuścił się dyskryminacji , bo za to samo przewinienie nie zbanował innych itp. itd.

Raczej nie ma takiego paragrafu i takiej ustawy , która bezpośrednio dotyczyłaby prowadzenia forum i określałaby co administratorowi wolno ,a co nie wolno w kontekście banowania.
Administrator musi dbać o to ,aby kara na forum nie złamała innego prawa zawartego w kodeksie cywilnym, prawie prasowym, prawie o usługach elektronicznych, czy nawet praw konstytucyjnych. [I to są te dokumenty co do których masz watpliwości czy je znajdę]


RE: Ban za działalność poza forum. - Metzger - 05-12-2012 10:05 PM

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  Regulamin musi dokładnie określać za jakie przewinienia , jaka jest kara a szczególnie ten najwyższy wymiar kary.
Gdzie tak jest napisane? Cytat poproszę.

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  W USA za zbanowanie na portalu ogólnodostępnym , które nie jest jasno określone w regulaminie mógłbyś domagać się zadośćuczynienia .
Jeżeli to prawda, to smutne jest, że w kolebce wolności praktykuje się takie komusze zagrania.

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  W Polsce także admin nie może banować według własnego uznania .
Gdzie tak jest napisane? Cytat poproszę.

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  Taka sprawa banowania według uznania i pociągania administratora za to do odpowiedzialności to sprawa dla adwokata czy prawnika i jego cwaniactwa i inteligencji zawodowej.
To musiałby być jakiś uber-prawnik, aby taką sprawę wygrać Smile

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  Wszystko zależałoby od tego ,czy potrafiłby znaleźć paragraf w jakimś kodeksie, lub ustawie na podstawie ,którego udowodniłby ,że admin złamał prawo. Np. że banując ograniczył wolność słowa, umniejszył prawo do sprostowań, czy swobody wypowiedzi, dopuścił się dyskryminacji , bo za to samo przewinienie nie zbanował innych itp. itd.
Byłoby to wybitnie karkołomne zadanie. U nas praktycznie nierealne (na szczęście), ale w USA to bym się nie zdziwił.

(05-12-2012 09:06 PM)RSC-2 napisał(a):  Administrator musi dbać o to ,aby kara na forum nie złamała innego prawa zawartego w kodeksie cywilnym, prawie prasowym, prawie o usługach elektronicznych, czy nawet praw konstytucyjnych. [I to są te dokumenty co do których masz watpliwości czy je znajdę]
Czy istnieje możliwość naruszenia kodeksu cywilnego, prawa prasowego, o usługach elektronicznych, czy praw konstytucyjnych przez nałożenie kary na prywatnym forum internetowym? Za Chiny Ludowe nie potrafię sobie wyobrazić przykładowej sytuacji.


RE: Ban za działalność poza forum. - RSC-2 - 05-12-2012 10:33 PM

@Metzger.
Wolność nie polega na tym , aby jedna jednostka w imię własnej wolności ograniczała tą wolność innej jednostce. Dlatego to odniesienie, że to komusze zagranie jest nietrafione.


„Gdzie tak jest napisane”?
Wyjaśniam to od kilku godzin.

A ponadto rozmawiamy „teoretycznie” a więc argument ,czy prawnikowi będzie się chciało to robić jest w tym momencie nieistotne.
Podając te wszystkie akty prawne pokazywałem ,że prawnik ma instrumenty.
A czy będzie miał ochotę , czy potrafi i da radę je wykorzystać to inna sprawa.


RE: Ban za działalność poza forum. - Metzger - 05-12-2012 11:12 PM

(05-12-2012 10:33 PM)RSC-2 napisał(a):  Wolność nie polega na tym , aby jedna jednostka w imię własnej wolności ograniczała tą wolność innej jednostce.
Zakładam sobie prywatne forum. Ty się na nim rejestrujesz. Ja Ciebie banuję. Czy ograniczyłem Twoja wolność? Nie! Bo nikt Ci nie miałeś obowiązku wchodzić na to prywatne forum.

(05-12-2012 10:33 PM)RSC-2 napisał(a):  „Gdzie tak jest napisane”?
Wyjaśniam to od kilku godzin.
Więc możesz przestać, bo tego nie znajdziesz.


(05-12-2012 10:33 PM)RSC-2 napisał(a):  Podając te wszystkie akty prawne pokazywałem ,że prawnik ma instrumenty.
Te instrumenty nie wystarczą.

Możemy zakończyć wątek, bo widzę, że mam większą wiedzę w temacie, a Ty z uporem brniesz w ślepą uliczkę.