Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciemna strona ringu
29-06-2012, 10:46 AM
Post: #1
Ciemna strona ringu
Wszyscy fascynujemy się pięściarstwem. Wielkie gale wyzwalają w nas emocje na długo przed pierwszym gongiem.
Miliony przed telewizorami i w halach z pasją i wypiekami na twarzy obserwują zmagania dzisiejszych gladiatorów.
Mało kto jednak oglądając walki Tomasza Adamka,Floyda Mayweathera czy Witalija Kliczko zdaje sobie sprawę ile Ci ludzie ryzykują wchodząc
do ringu. Linia zwycięstwa,chwały,bogactwa i światowej sławy oddzielająca boksera od śmierci jest jednak bardzo cienka...

Zacznę od najświeższego śmiertelnego przypadku w ringu. Tak tragicznego debiutu na zawodowym ringu świat boksu nie pamiętał.6 maja 2012 roku reprezentujący Nową Zelandię Willman Rodriguez Gomez, który walczył w Tahiti z miejscowym bokserem wagi lekkiej Karihim Teheiem, padł na deski już w 32 sekundzie i mimo reanimacji zmarł.
Nieprzytomny pięściarz szybko został zabrany przez lekarzy do największego szpitala w Tahiti - Taaone. Kiedy jednak karetka dojechała do celu, Gomez już nie żył. Lekarze stwierdzili iż przyczyną śmierci było pęlniecie tętnicy mózgu. Do owego pękniecia doszło w wyniku silnych ciosów przeciwnika.
W jednej chwili młody człowiek debiutujący na ringu i spełniający swoje marzenia na oczach rodziny i przyjaciół traci wszystko...
Kolejne śmiertelne wypadki ringowe można wymieniać jednym tchem: w 2003 roku po walce ze Slametem Nizarem Yohanes Fransiscus w stanie śpiączki, z krwiakiem na mózgu, trafił na oddział intensywnej terapii.
Lekarze robili co mogli, ale na próżno. Rok wcześniej po walce z Fernando Montielem zginął Pedro Alcazar. Dwie doby po pojedynku miał zapaść. Śmiercią zakończył się też głośny pojedynek w 1982 roku - Ray Mancini starł się z Kim Duk-koo. Koreańczyk przyjął na głowę kilkadziesiąt ciosów.
Po nokaucie (w 14. rundzie) zapadł w śpiączkę i zmarł w szpitalu cztery dni później.
Dlaczego do tego dochodzi? Kto jest temu winien?
Dariusz Michalczewski pytany o to czy kiedykolwiek wchodząc do ringu bał się o swoje życie odpowiedział:
-Zawsze byłem świadomy, że to ryzykowna gra. Możesz dostać w bańkę z taką siłą, że prawie ci odleci. Dużo zależy też od szczęścia, od przypadku.
O śmierć otarli się najwięksi. Nawet Muhammad Ali. Legendarny pięściarz był bliski tragicznego końca w 1975 roku, kiedy walczył z Joe Frazierem.
Walka była tak ostra, że obaj bokserzy mogli się nawzajem zatłuc. "W przerwie przed 15. rundą Ali miał dość. - Zdejmij mi rękawice - powiedział do stojącego w narożniku Angelo Dundee'ego. Ten nie zdążył go poddać. W drugim narożniku Frazier prosił coacha Eddi'ego Futcha, by pozwolił mu walczyć. Futch się nie zgodził - wiele razy widział bokserów ginących w ringu.
Mimo protestów podopiecznego zatrzymał pojedynek".
Bokserzy kończący walki z siniakami czy otarciami mogą mówić o szczęściu. Boks wywiera również ogromny wpływ na psychikę boksera. Ciągły stres,krytyka ze strony mediów,mordrcze treningi niejednemu odebrały chęc do życia. Znanym przykładem jest tutaj Riddick Bowe który po morderczych pojedynkach z Andrzejem Gołotą miał problemy z psychiką co zaskutkowało m.in uprowadzeniem swoich dzieci.
Tragicznie skończyło się również życie Najaia Turpina uczestnika 1 edycji reality show Contender. Pięć miesięcy po przegranej w programie walce z Sergio Morą Najai popełnił samobójstwo. Mówiło się iż zrobił to w wyniku rozstania z dziewczyną...Pojawiały się jednak głosy iż nie mógł pogodzić się z utratą życiowej szansy jaką miała być wygraną Contendera. Nagrodą główną był 1 mln $ co dla pochodzącego ze slumsów Turpina było szansą na lepsze życie.
Ile jest w stanie znieść człowiek dążacy do chwały i zapewnienia bytu swojej rodzinie? Jest w stanie poświęcić swoje życie i każdy kto wychodzi do ringu je ryzykuje.
Nawet jeśli zawodowy pięściarz przebrnie przez karierę bez ciężkich urazów,kontuzji etc. to musi liczyć się z tym iż za kilka lat może mieć problemy zdrowotne z najczęstszym schorzeniem bokserów czyli encefalopatią bokserską-uraz ten jest ciężką postacią przewlekłego urazowego uszkodzenia mózgu i dotyczy około 15% bokserów.
Mimo wprowadzania szeregu badań dla pięściarzy,nakazu przerywania walk przez sędziów w momencie zagrożenia zdrowia pięściarza śmierć zbiera swoje żniwo. Dziennikarze Niemieckiego "Bilda"
wyliczyli iż zawodowy boks od momentu powstania do czasów obecnych zanotował 217 śmiertelnych przypadków. Niestety kwestią czasu jest powiększenie się tej listy...

[Obrazek: Wladimir-Klitschko-warm-up-100908R300.jpg#.UKMrgWfwWm4]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Ciemna strona ringu - PeterManfredo - 29-06-2012 10:46 AM
RE: Ciemna strona ringu - Crumb - 29-06-2012, 03:44 PM
RE: Ciemna strona ringu - Metzger - 30-01-2013, 01:30 PM
RE: Ciemna strona ringu - RoyJonesJr - 30-01-2013, 04:36 PM
RE: Ciemna strona ringu - CCConeser - 30-01-2013, 05:33 PM
RE: Ciemna strona ringu - RoyJonesJr - 30-01-2013, 08:12 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości