Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mateusz Masternak - Youri Kayembre Kalenga (2014-06-21)
03-07-2014, 03:39 PM
Post: #20
RE: Mateusz Masternak - Youri Kayembre Kalenga (2014-06-21)
Pomyślałem, że skoro rozwinęła się dyskusja, to tutaj odpiszę na wiadomość Salimana na priv:
saliman1 napisał(a):Mam pytanko. Parę razy pisałeś, że ciosy czyste, trafiane bez bloku to 99% punktacji. Wiem, że tak powiedział Lederman, ale czy ta na pewno oficjalne reguły ? Mam pewne wątpliwości czy tak radykalne podejście trochę nie zakrzywia obrazu walki. Moja punktacja walki Masternaka z Kalengą wydaje mi się być zbyt radykalna, np. dawanie rundy za parę anemicznych jabów dlatego, że ciosy Kalengi nie były w 100% czyste, mimo że nie mam wątpliwości, że walka toczyła się pod dyktando Francuza.
Zawsze przed galą HBO Lederman przypomina, że przy punktacji jest "SILNY nacisk" na czyste, efektywne ciosy. Często wspomina też, że patrzy na inne kryteria, kiedy w tym najważniejszym zawodnicy są równi. 90% to po prostu taka orientacyjna liczba którą słyszałem.
Cios nie musi oczywiście być 100% czysty, częściowo trafiony cios też jak najbardziej się liczy. Ty musisz zdecydować, które ciosy są po prostu zablokowane, które częściowo, a które wchodzą czysto, a później jeszcze ocenić ich efektywność. Częściowo zablokowany cios o dużej mocy jak najbardziej może liczyć się bardziej niż czysty cios bez siły, ale pamiętaj że siła ciosu to nie efektywność. Wielu bokserów dostaje więcej punktów za Swoje ciosy tylko dlatego że mają reputacje puncherów, chociaż jeśli ich przeciwnik ma dobrą szczękę i/lub zna pewne techniki defensywne, to sam, swoimi ciosami może zrobić większą krzywdę mocniej bijącemu przeciwnikowi. Przykład? Maidana vs Morales.
Poza tym to, pod czyje dyktando toczyła się walka, jest bardzo względne i moim zdaniem mocno przeceniane. Czy Kalenga przeważał dlatego, że szedł do przodu i spychał Mastera na liny? Może, chociaż plan Polaka to był boks na wstecznym biegu więc on też robił to, co zamierzał robić.
Ja piszę jak to widzę, moim zdaniem Masternak odlatywał po ciosach które nie miały styczności z jego głową, a wiele z tych obszernych cepów nie było wcale tak efektywnych, nawet gdy celu dochodziło celu, Masternak odbierał wielu z nich impet odchyleniem tułowia i głowy itp.
Nie ma tutaj prostej formuły, to jak bardzo subiektywne jest punktowanie widać na prostym przykładzie - jak często widzisz 3 takie same punktacje 3 sędziów w danej walce? To się prawie nie zdarza, nawet przy jednostronnych walkach, pomijając punktację całkiem z kosmosu, zobaczysz że jeden sędzia będzie miał 120:108, drugi 119:109, trzeci 118:108. Wtedy nikt nie zwraca na to uwagi, bo nie ma to znaczenia, problemy zaczynają się przy wyrównanej walce, gdy różnica dwóch rund zaważy o wyniku.
Dobra, to tyle Wink. Punktuj jak uważasz, byleś miał jedną kartę na daną walkę bo 3 to tak nie bardzo. No chyba że chcesz robić za całe trio sędziowskie Big Grin

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Mateusz Masternak - Youri Kayembre Kalenga (2014-06-21) - Mastrangelo - 03-07-2014 03:39 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości