Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najbardziej śmieszne (żenujące), ciekawe komentarze, ze strony głównej bokser.org
25-12-2013, 10:32 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-12-2013 10:40 AM przez RSC-2.)
Post: #310
RE: Najbardziej śmieszne (żenujące) komentarze, jakie przeczytaliście na bokser.org
@redd
Cytat:” Ale tytulatura królewska, w tamtych czasach, wiązała się ściśle z przychylnością papiestwa i Cesarstwa.” Koniec cytatu.

Nie do końca tak było i niektóre kroniki niemieckie podają że tytuł Króla Polski był ściśle związany z nadaniem go przez króla Niemiec.[bez ingerencji papieża]
Dlatego też niektóre źródła podają ,że pierwszym władcą Polski ,który tytułował się „Rex” był Bolesław Chrobry bo on jako pierwszy w czasie nadania władzy szedł z mieczem za królem Niemiec. [miecz był symbolem władzy świeckiej]
Jest także prawdą ,że źródła te nie mówią konkretnie o królu Polski a regnum Sclavorum czyli królestwie Słowian, ale historycy są zgodni że chodzi o ziemie polskie.

Gall Anonim pisze na ten temat bardzo mało , Ale są zapiski w kronikach niemieckich lub w którymś roczniku mówiące o Kazimierzu Odnowicielu jako „Rex, Regulus”

Ale to wszystko to różne interpretacje historyków którzy przeszukują stare zapiski , kroniki i roczniki z tamtego okresu analizując każde zawarte w nim słowo.
A wiadomym jest także, że w owych zapiskach i kronikach są błędy i opisy zdarzeń które nigdy nie miały miejsca [np. sprawa Gerona i MieszkaI]

Ale co do jednego nie ma wątpliwości.
Obecna terminologia „Króla” podawana przez historyków w stosunku do Królów Polski obejmuje tylko tych koronowanych .
Dlatego też ani „Poczet Królów Polski” ani żadne inne współczesne wydawnictwo nie zalicza Kazimierza Odnowiciela jako Króla Polski.
Chociaż zdarzają się wyjątki ,gdzie niektóre źródła internetowe piszą o Kazimierzu Odnowicielu jako o królu [np.historia.pl], ale nie wiem czy jest to wynik błędu i nieścisłości czy celowości [bo o brak elementarnej wiedzy ich nie posądzam]
Myślę ,że temat został wyczerpany.

[Rozumiem ,że chodziło Ci krytykę małżeństw i źle zrozumiałem Twoje intencje a moje czepianie się tytułu "króla" było zbędne. ]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Najbardziej śmieszne (żenujące) komentarze, jakie przeczytaliście na bokser.org - RSC-2 - 25-12-2013 10:32 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości