Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bokserski tydzień
20-10-2015, 04:41 PM
Post: #1
Bokserski tydzień
Postanowiłem otworzyć nowy cykl, nawiązujący do tego, co robiłem kilka lat temu. Chodzi o cotygodniową rozpiskę najważniejszych walk wraz z typowaniem wyników. Myślę, że w Aktualnościach będzie na to dobre miejsce, bo nie chciałbym robić sztucznej konkurencji dla najważniejszych walk. Kto chce, niech sobie przeczyta, a niektórzy może nawet będą mieli ochotę skomentować prognozę jakiegoś wyniku.

Przy okazji chcę w tym miejscu wypróbować (tzn. poznać Waszą opinię) nowy rodzaj rankingu, jaki założyłem u siebie na www.bokserzy.cba.pl Nie klasyfikuję w nim bokserów na konkretnych miejscach, ale przydzielam każdemu pewien poziom odpowiadający jego aktualnym umiejętnościom. I tak: poziomy 46-50 (ideał) są przewidziane dla najwybitniejszych bokserów świata, 41-45 dla mistrzów świata lub ich godnych rywali, 36-40 dla solidnych pięściarzy szerokiej czołówki, poniżej są inni nie sklasyfikowani, których oznaczam następująco:
P – prospekt
Ś- średniak
W- weteran
J – journeyman
B- bum
BB – bumobijca tj. bokser z imponującym bilansem będącym skutkiem walk wyłącznie ze słabymi rywalami.

No więc rozpiska na aktualny tydzień wygląda tak:

23.10.2015
PHOENIX, USA
Rob Brant (USA) (P) – Louis Rose (USA) (P) – średnia
Typ: Brant na punkty
Jarrell Miller (USA) (P) – Achror Muralimow (Uzbekistan) (P) – ciężka
Typ: Muralimow przed czasem

INDIO, USA
Joseph Diaz (USA) (38) – Ruben Tamayo (Meksyk) (Ś) – piórkowa
Typ: Diaz przed czasem
Frankie Gomez (USA) (40) – Jorge Silva (Meksyk) (J) – półśrednia
Typ: Gomez przed czasem

24.10.2015
PALENQUE, MEKSYK
Jose Zepeda (USA) (39) – Jose Alfaro (Argentyna) (Ś) – półśrednia (?)
Zepeda przed czasem

SHEFFIELD, WIELKA BRYTANIA
Gavin McDonnell (Wielka Brytania) (P) – Jeremy Parodi (Francja) (Ś) – super kogucia o pas EBU
Typ: McDonnell na punkty
Chris Eubank Jr (Wielka Brytania) (41) – Tony Jeter (USA) (W) – średnia o pas interim WBA
Typ: Eubank przed czasem

OMAHA, USA
Terence Crawford (USA) (44) – Dierry Jean (Kanada) (40) – super lekka o pas WBO
Typ: Crawford na punkty
Andy Ruiz Jr (Meksyk) (38) – Raphael Zumbano Love (Brazylia) (J) – ciężka
Typ: Ruiz na punkty

HUNTINGTON, USA
Zac Dunn (Australia) (38) – Dennis Douglin (USA) (Ś) – super średnia o pas IBO
Typ: Dunn przed czasem

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-10-2015, 10:02 AM
Post: #2
RE: Bokserski tydzień
Gavin McDonnell vs Jeremy Parodi
24-10-2015 - EBU (European) super bantamweight title

[Obrazek: gavinmcdon.jpg]


Sobotnie starcie w Sheffield nie dostarczy emocji sportowych. Technicznie, widowiskowo - średnia europejska. Obaj bokserzy, z różnych powodów, nie mają papierów na większe sukcesy. Za dwie, trzy dekady historycy skupiający się na sportach walki zapewne nie będą pamiętać o pojedynku, a o McDonnellu tylko ci z Wysp. W związku z tym celowo opuszczam wszystkie inne aspekty niewpływające bezpośrednio na wynik konfrontacji.

Myślę, że u podstaw typowania wyniku znajdą się:
  • układ stylów walki i
  • "stabilność" ringowa mojego faworyta - warsztatu, formy, psychiki.
Drugi aspekt, choć u wielu bokserów plasujących się o klasy wyżej, nie zawsze jest tak niezachwiany, lecz zdaję sobie sprawę, że po części wynika to także z innego poziomu rywalizacji, acz to już insza inszość.

Różnica pomiędzy McDonnellem a Parodim zasięgu, wzrostu (ok. 7-8 cm, 168 wobec 175 cm) będzie dodatkowo ugruntowywać przewagę Brytyjczyka wynikającą z prezentowanych stylów.
Gavin skupia się głównie na dystansowaniu rywala lewym prostym i czyni to dość skutecznie, do tego dokłada niezgorszą pracę nóg (na omawiany poziom, ma się rozumieć). Francuz też stara się boksować jabem, lecz jest on zachowawczy, niepoparty wykrokiem, siłą; chyba w jego założeniu ma on pełnić rolę dystansującą, lecz jako że jest to cios słaby technicznie, bez mocy, zadawany przez boksera niskiego, o małym zasięgu, nieradzącym sobie z dystansowaniem nogami, prawie nic z tego uderzenia nie wychodzi. Bicie w powietrze ujemnie wpływa też na odbiór ogólny - ukazuje pewną bezradność, nieporadność, brak timingu.

Parodi zadaje sierpowe w sposób sygnalizowany, z oglądu obu pięściarzy - wydaje mi się - dość łatwy do odczytania dla McDonnella. Zadaje, kiedy widzi, że coś nimi może ugrać, lecz gdy napotyka przeszkodę w postaci szybkości oponenta (Carl Frampton) odpuszcza je, wprowadzając trochę balansu i takiego wizualnego szykowania się do ataku, pozostając w dystansie, liczbę ciosów na rundę ogranicza do kilkunastu niegroźnych, skupiając się na obronie. Taką rolę jak w starciu z Jackalem odegrała szybkość, tak tu odegra wzrost, zasięg i jab Gavina. Efekt będzie zbliżony - bezradność Parodiego. Za takim domniemaniem przemawia fakt, że Francuz nie potrafił skończyć osłabionego (już od 5-6 rundy), z dziurawą obroną, ale wysokiego rywala - Alexandra Monterossy.

Zakładając, że podczas przygotowań Jeremy skupił się na szlifowaniu swej szybkości, osiągając tu rewelacyjne wyniki i Brytyjczyk w tej rywalizacji byłby stroną wolniejszą, to w zestawieniu z pozostałymi składowymi, przewaga ta pretendentowi wiele nie dałaby gdyż:
  • ograniczenia techniczne jego boksowania (jw),
  • brak punching power,
  • gospodarz ma twardą szczękę
  • gospodarz na dobrą obronę wysoką gardą (utrzymującą się w miejscu przez cały 12-sto rundowy pojedynek, co jest składową mego, jednego z przewodnich założeń na ten pojedynek, o "stabilności" mniej utytułowanego z braci McDonnellów) chroniąca przed sierpami
  • w zwarciach Gavin osłabiać go będzie klinczem.
Parodi nie wdroży tego co udało się Leigh Woodowi, gdyż Francuzowi brak warunków, techniki, luzu, a gdy dodamy, że rozmontowywanie przez Wooda rozpoczęło się za sprawą jabu i polotu oraz powrócimy do ułomności tego ciosu u Jeremy'ego, sprawa wydaje się nader czytelna.

Warto dodać, że na "stabilność" ringową McDonnella, prócz - stabilnej na przestrzeni wszystkich odsłon - gardy składa się : skoncentrowanie, siła mentalna w chwilach ewidentnego zdominowania techniką (Leigh Wood), doznania rozcięcia (Wood, Vusi Malinga), także rozsądne gospodarowanie energią i nie podpalanie się (np. 3 r. z Malingą, gdy ten trochę odpuszcza, Gavin zwiększa aktywność rozważnie i umiarkowanie).

Obrona gospodarza jest dość przyzwoita, tak w dystansie, jak i półdystansie, zwarciu (dwa pojedynki z Joshem Wale). I walka z Wale pokazała, że brat Jamie'go nieźle radzi sobie z rywalem nie tyle wywierającym pressing, lecz idącym cały - literalnie: cały - czas do przodu. To dobry prognostyk na okoliczność gdyby Francuz zamierzał zadziałać jak od 2-3 rundy z Monterossą - czyli pójść na rywala z sierpami i overhandami. Tam jednak kluczem do powodzenia tej taktyki były: słaba obrona Monterossy, w tym zostawianie rąk po ciosie, "rozchwiana" garda, braki kondycyjne. W tych trzech płaszczyznach Parodi napotka barierę, a do ostatniej warto dodać, że Gavin w zaciętych pojedynkach ostatnie dwie rundy stara się mocniej akcentować na swoją korzyść (np. Josh Wale II, Malinga).
Ponadto podkreślić warto, że Francuz m. in. przez swój chaos w ataku nie potrafił skończyć osłabionego rywala z dziurawą obroną.

McDonnell tylko zremisował drugą walkę z Wale, niektórzy twierdzili, że minimalnie ją przegrał. Pamiętać należy jednak, iż Wale to prosty technicznie lecz specyficzny bokser, na którego tle nawet tacy oponenci jak James Dickens wypadają gorzej niż przewidywało się przed walką.

Może czegoś nie dostrzegłem, źle odczytałem lub nieprawidłowo połączyłem?
Chętnie przeczytam co myślicie na temat tej rywalizacji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2015, 03:06 PM
Post: #3
RE: Bokserski tydzień
@BoxingCavalier

Twoja analiza jest bardzo drobiazgowa, podobnie jak poprzednia, którą zamieściłeś nie pamiętam już przy jakiej okazji. Zbyt mało znam tych bokserów, aby dyskutować o szczegółach, które prezentujesz. Szczerze mówiąc, Gavina widziałem w akcji 2 razy, a Parodiego tylko raz w w pojedynku z Framptonem. Nie mam też teraz specjalnie czasu, żeby poszukiwać na Youtubie ich walk i dokładnie analizować. Całościowo jednak zgadzam się z twoim osądem. Byłoby miło, gdybyś w podobnie dokładny sposób przeanalizował jakiś pojedynek bardziej wzbudzający w Polsce emocje.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2015, 11:40 AM
Post: #4
RE: Bokserski tydzień
Tydzień się skończył. Najpierw o zmianach w ostatniej chwili. Walka Zepeda - Alfaro została przełożona o tydzień, a Dennisa Douglina w roli przeciwnika Zaca Dunna zastąpił solidny journeyman Derrick Findley. Poniżej wyniki i odniesienie do moich typów.

Brant - Rose SD, trafiony wynik i sposób rozstrzygnięcia
Miller - Muralimow KO, nietrafiony wynik
Diaz - Tamayo UD, trafiony wynik
Gomez - Silva UD, trafiony wynik
McDonnell - Parodi UD, trafiony wynik i sposób rozstrzygnięcia
Eubank - Jeter TKO, trafiony wynik i sposób rozstrzygnięcia
Crawford - Jean TKO, trafiony wynik
Ruiz - Zumbano UD, trafiony wynik
Dunn - Findley, SD, zmiana rywala

Na plus zaskoczył mnie Miller. Sadziłem, że to on padnie w starciu z silnie bijącym Muralimowem. Jednak w walce grubasów lepszy okazał się bokser USA. Jak udaje mu się jednocześnie odnosić sukcesy w kickboxingu i boksie, do tego przy sporej nadwadze?
Zaskoczeniem in minus była postawa Dierry'ego Jeana. Nie chodzi o to, że przegrał, ale o to, że w ogóle nie nawiązał walki z Crawfordem. Po liczeniu w 1 rundzie walczył bardzo bojaźliwie, a i tak nie dotrwał do końca.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2015, 11:53 AM
Post: #5
RE: Bokserski tydzień
Samuel Clarkson odniósł w piątek zwycięstwo nad kolejnym rywalem o dobrym rekordzie. Myślisz @Hugo że może namieszać w SMW?

https://www.youtube.com/watch?v=3rq8iKZnRyc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2015, 12:35 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-10-2015 12:38 PM przez Hugo.)
Post: #6
RE: Bokserski tydzień
@rambo

Na pewno Clarckson miałby większe szanse w SMW, niż w LHW. On jest bardzo dobry technicznie, ale do półciężkiej jest trochę za słaby fizycznie. Jeżeli udałoby mu się zmieścić w limicie super średniej, to może nawet sięgnąć po jakiś pas mistrzowski, bo to jest w tej chwili jedna ze słabszych kategorii.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2015, 02:57 PM
Post: #7
RE: Bokserski tydzień
Rozpiska na kolejny tydzień jest uboga i wygląda tak:

30.10.2015
LIEGE, BELGIA
Stephane Jamoye (Belgia) (Ś) - Ryan Farrag (W.Brytania) (Ś) - kogucia o wakujący pas EBU
Typ: Jamoye przed czasem
MEXICO CITY, MEKSYK
Ganigan Lopez (Meksyk) (39) - Miguel Herrera (Meksyk) (P) - musza
Typ: Lopez na punkty
ORLANDO, USA
Tony Thompson (USA) (40) - Malik Scott (USA) (Ś) - ciężka
Typ: Thompson przed czasem
Haskell Rhodes (USA) (P) - Siergiej Lipiniec (Rosja) (P) - super lekka
Typ: Lipiniec przed czasem
31.10.2015
PALENQUE, MEKSYK
Jose Zepeda (USA) (39) – Jose Alfaro (Argentyna) (Ś) – półśrednia (?)
Typ: Zepeda przed czasem
KRZYWY RÓG, UKRAINA
Jewhen Chytrow (Ukraina) (39) - Josh Luteran (USA) (BB) - średnia
Typ: Chytrow przed czasem
HOUSTON, USA
Jermell Charlo (USA) (42) - Joachim Alcine (Kanada) (W) - super półśrednia
Typ: Charlo przed czasem
Tony Harrison (USA) (39) - Cecil McCalla (USA) (Ś) - super półśrednia
Typ: Harrison przed czasem

Poziomy 46-50 (ideał) dotyczą najwybitniejszych bokserów świata, 41-45 mistrzów świata lub ich godnych rywali, 36-40 solidnych pięściarzy szerokiej czołówki, poniżej są inni nie sklasyfikowani, których oznaczam następująco:
P – prospekt
Ś- średniak
W- weteran
J – journeyman
B- bum
BB – bumobijca tj. bokser z imponującym bilansem będącym skutkiem walk wyłącznie ze słabymi rywalami.

www.bokserzy.cba.pl

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2015, 10:29 AM
Post: #8
RE: Bokserski tydzień
Właśnie zainteresowała mnie ta walka Muralimow'a, na bukmacherze miał niezły kurs, bo blisko 3.0. Smile Na szczęście obejrzałem jego ostatnią walkę z Rossy'm i walki Miller'a i raczej nie widziałem faworyta w Uzbeku. Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2015, 10:47 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-11-2015 10:48 AM przez Hugo.)
Post: #9
RE: Bokserski tydzień
Nastąpiła jedna zmiana. W walce z Ganiganem Lopezem Miguela Herrerę zastąpił Juan Luis Lopez. A oto wyniki. Jak widać, tym razem aż w 2 walkach na 6 nie trafiłem z wytypowaniem zwycięzcy.

Farrag - Jamoye KO, nietrafiony wynik
G.Lopez - J.L. Lopez TKO, zmiana rywala
Scott - Thompson UD, nietrafiony wynik
Lipiniec - Rhodes UD, trafiony wynik
Zepeda - Alfaro NC, kontuzja Zepedy w 1 rundzie
Chytrow - Luteran KO, trafiony wynik i sposób rozstrzygnięcia
Charlo - Alcine TKO, trafiony wynik i sposób rozstrzygnięcia
Harrison - McCalla UD, trafiony wynik

Olbrzymią niespodzianką jest rezultat walki Farrag - Jamoye. To chyba oznacza koniec Belga, który parę lat temu przez wielu (przeze mnie też) uważany był za jeden z większych talentów europejskiego boksu.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-11-2015, 11:12 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-11-2015 11:17 AM przez Martin.)
Post: #10
RE: Bokserski tydzień
Dopiero teraz patrze, że taki znawca jak @Hugo typował wygraną Thompsona ze Scottem przed czasem Huh.

Chytrow zapowiada się na niezłego zawodnika, de facto już nim jest - kolejna ciekawa postać w średniej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości