Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Faktyczny wzrost polskich bokserów zawodowych
29-11-2017, 11:48 AM
Post: #1
Faktyczny wzrost polskich bokserów zawodowych
Przebudowuję swoją stronę internetowa o bokserach i przy tej okazji postawiłem sobie za cel podanie na niej wiarygodnych danych odnośnie wzrostu poszczególnych czołowych pięściarzy zawodowych. Dane z Boxreca wykazują rażące przekłamania w tym względzie (bywa, że nawet o 8-10 cm) i najczęściej są bezkrytycznie powielane przez inne media, a także podczas transmisji z gal bokserskich. Dlatego przyjąłem metodę szacowania wzrostu na podstawie porównań ze zdjęć i filmików z walk. Jako pierwotny wzorzec przyjąłem Władimira Kliczkę ze wzrostem 198 cm (raczej pewne, bo jego brat Witalij w wywiadzie skorygował o 2 cm w dół wzrost swój i brata przez długie lata podawany jako 202 cm i 200 cm). Oczywiście nie można polegać na 1-2 fotografiach, bo często są one odchylone od pionu lub zdarza się, że jakiś bokser pozuje w buciorach o podeszwie 5 cm i więcej (np. bardzo często Adamek). Trzeba takich zdjęć obejrzeć mnóstwo i skonfrontować je, z tym co widać w ringu podczas walki (też trudno, bo jedni się garbią, inni mocno zginają nogi itp itd). W sumie benedyktyńska robota, której część już mam za sobą. Za kilka tygodni powinienem ją zakończyć.
Ponieważ zacząłem od wagi ciężkiej, to mam już "przerobioną" zdecydowaną większość czołowych polskich bokserów. Wyszło mi tak:

Waga ciężka:
Mariusz Wach 201 cm
Andrzej Wawrzyk 195 cm
Izu Ugonoh 192 cm
Artur Szpilka 190 cm
Adam Kownacki 190 cm
Tomasz Adamek 187 cm

Waga cruiser:
Adam Balski 188 cm
Krzysztof Włodarczyk 186 cm
Mateusz Masternak 186 cm
Krzysztof Głowacki 185 cm

Waga półciężka
Andrzej Fonfara 188 cm

Waga super półśrednia
Maciej Sulęcki 184 cm
Patryk Szymański 181 cm

Przyznam, że samego mnie zaskoczyło, iż Masternak i Głowacki są w rzeczywistości znacznie wyżsi, niż się ogólnie uważa (i podaje w różnych źródłach). Jednak tak mi wyszło.

I jeszcze kilka przykładów przekłamań Boxreca odnośnie znanych bokserów:
Jarrett Hurd faktycznie 180 cm, a nie 185 cm
Sullivan Barrera 183 cm, a nie 188 cm
Tyson Fury 202 cm, a nie 206 cm
Murat Gassijew 188 cm, a nie 192 cm
David Haye 188 cm, a nie 191 cm
Julio Cesar Chavez Jr 182 cm, a nie 185 cm
David Lemieux 174 cm, a nie 177 cm

Pewnie moja metoda też jest obciążona błędem, ale raczej nie większym, niż 1-2 cm. Gorzej z zasięgiem. Tego ze zdjęć ani filmów określić się nie da.

http://www.the-best-boxers.comIdea
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości