Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomóżcie Pakmanowi !
22-01-2013, 03:36 PM
Post: #1
Pomóżcie Pakmanowi !
Drodzy forumowicze ! Jako, że jestem rocznik '94 w tym roku dostępuję zaszczytu pisania egzaminu dojrzałości. Czyli matury. Jedną z części jest prezentacja ustna z języka polskiego. Temat: "Sport i sportowcy w tekstach kultury". Potrzebuję dwóch filmów i jednej książki o tematyce pięściarskiej, które nadawałyby się najlepiej do tego typu prezentacji. Z góry dziękuję za pomoc !

[Obrazek: lebron-james-cavs-fan-elite-daily1.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2013, 04:08 PM
Post: #2
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Pakman
Chodzi Tobie o filmy dokumentalne czy fabularne?
Jeśli chodzi o dokumenty to niezły jest Facing Ali i chyba pasowałby do tematu,wszak to jeden z najbardziej kultowych bokserów,a sam dokument naprawdę kapitalny.
Bracia Kliczko też dobry dokument,no i Tyson.
Jeszcze nie widziałem tego o Oumie,ale zważywszy na pochodzenie jego bohatera zakładam że jest nietuzinkowy.

Z Fabularnych wybrałbym chyba Wściekłego Byka z De Niro.choć to nie łatwy film.Człowiek Ringu też dobry.

Nie zamierzam zachowywać się jak tchórz i usprawiedliwiać po przegranej walce jak to robi wielu bokserów. Niezależnie jaki byłby powód – po prostu przegrałem.-Ricardo Mayorga.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2013, 04:32 PM
Post: #3
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Jeśli chodzi o filmy fabularne, to niezły jest "Fighter" opowiadający historię Micky'ego Warda, wspomniany "Wściekły Byk" no i świetne "Za wszelką cenę" (w oryginale "Million Dollar Baby") z Clintem Eastwoodem.
W kwestii dokumentów zaś polecam "Kiedy byliśmy królami" (chociaż to pewnie znasz) oraz dokument Davida Frosta "Muhammad Ali - Then and Now", którego główną osią są dwa wywiady z "Największym": jeden z 1974 roku, a drugi już z Muhammadem cierpiącym na chorobę Parkinsona. Z innych przychodzą mi do głowy "26 Years - The Dewey Bozella Story" opowiadający o "tytułowym" D. Bozelli, który spędził za kratkami 26 lat oskarżony o morderstwo, a jak się potem okazało spędził w celi ćwierć wieku... niesłusznie, gdyż był niewinny. Przed odsiadką był amatorem, a po niej, w wieku 52 lat zadebiutował na ringu zawodowym spełniając jedno ze swoich marzeń.
Do tego świetny jest dokument o dzieciach trenujących boks na Kubie: "Cuban Punch Up - The Boys who Fought for Castro", który to film kiedyś polecił @Mastrangelo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2013, 04:52 PM
Post: #4
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Jest jeszcze Huragan,historia Rubina Cartera który podobnie jak Bozelli spędził wiele lat niesłusznie skazany.

Nie zamierzam zachowywać się jak tchórz i usprawiedliwiać po przegranej walce jak to robi wielu bokserów. Niezależnie jaki byłby powód – po prostu przegrałem.-Ricardo Mayorga.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2013, 08:13 PM
Post: #5
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Dzięki Smile

A jakaś książka lub obraz ?

[Obrazek: lebron-james-cavs-fan-elite-daily1.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2013, 10:40 PM
Post: #6
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Co do obrazów, to możesz wykorzystać obraz George'a Bellowsa (malarza tzw. "miejskiego realizmu") przedstawiający scenę z walki Jack Dempsey - Luis Firpo, gdy Amerykanin po potężnym ciosie Luisa wyleciał poza liny ringu:
[Obrazek: box3.jpg]

A co do książek, to niestety w tym aspekcie nie mogę pomóc, bo niezbyt się orientuję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-01-2013, 12:03 PM
Post: #7
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Jest jeszcze rysunek jakiegoś tam amerykańskiego rysownika, nazwiska nie pamiętam. Powstał w 2005 roku. Bardzo ten rysunek podobny do obrazu wyżej. Też jest motyw upadającego pięściarza. Zamieszczam link

http://img401.imageshack.us/img401/9804/upadlyaniol.jpg

[Obrazek: g.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-01-2013, 06:06 PM
Post: #8
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Z filmów gorąco polecam "Wściekłego byka" - genialna rola De Niro, film ukazuje drogę na szczyt i upadek Jake'a LaMotty. Mocne kino, moim zdaniem jest tam multum wątków, które dałoby się ciekawie przedstawić w prezentacji.

"Fighter" także jest ciekawym wyborem. Interesująco przedstawione są tam relacje rodzinne/ środowisko głównego bohatera. Ciekawym wątkiem jest relacja pomiędzy braćmi Dicky'm i Mickym. Film o przezwyciężaniu "no future", nie trąca sentymentalizmem i banałami, ogląda się naprawdę dobrze.

"Facing Ali" - Bardzo dobry dokument, zostaje długo w głowie po wyłączeniu ekranu. To nie tyle film o Alim, ale ogólnie o bokserach - jako ludziach, którzy walczą nie tylko na ringu, ale też poza nim. Każdy z pięściarzy ma swoją niezwykłą historię (szczególnie wrażenie zrobiła na mnie opowieść Georga Chuvalo), której warto się przyjrzeć.

"Człowiek ringu" też jest niezły, przyjemnie się ogląda, ale to trochę film ku pokrzepieniu serc. Wolę ciut twardsze opowieści Wink

"Rocco i jego bracia" - Duży nacisk na relacje rodzinne głównego bohatera. przeciwieństwo braterskiej więzi z fightera. Mocne kino.

"Za wszelką cenę" - Ukazanie wyjątkowej relacji na linii zawodniczka - trener. W ciekawy sposób przedstawiono także kilka pobocznych historii. Kawał dobrego kina.

Nie polecam Rocky'ego (zbyt oklepany temat i dziwnie się kojarzy) i dokumentu o Kliczkach (propagandowy wytwór)

Z książek Reksza przechodzi mi do głowy, jego "Wielkie pojedynki" naprawdę świetnie się czyta, fascynująco przedstawia pojedynki i pięściarzy z daaawnych czasów. Nie jest to specjalnie długa lektura i do tego wciągająca. Pamiętam też, że jakiś poeta napisał wiersz o "Rumble in the jungle". Zawsze można też sięgnąć do twórczości Muhamada Aliego - ogólnie pisze w nich jaki to nie jest wspaniały i piękny, ale ogólnie to ciekawa rzecz Smile

Odnośnie obrazów, to nie mam za bardzo pomysłu, kojarzę jedynie Bellowsa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-01-2013, 10:09 PM
Post: #9
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
redd
Widzę że nie tylko mnie urzekła historia Georga Chuvalo,szczerze to długo jeszcze miałem jego opowieść w głowie.

Co do filmu o Braciach K. to mnie się podobał,wcale jakoś nie wyczułem tej nuty propagandy,no ale kto jak uważa.Generalnie widzę jednak że obaj mamy tego samego faworyta,De Niro + Scorsese = arcydzieło.

Nie zamierzam zachowywać się jak tchórz i usprawiedliwiać po przegranej walce jak to robi wielu bokserów. Niezależnie jaki byłby powód – po prostu przegrałem.-Ricardo Mayorga.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-05-2013, 08:14 PM
Post: #10
RE: Pomóżcie Pakmanowi !
Dzięki za propozycje. Niektóre z nich wykorzystałem, lecz nie napiszę ników, aby niewymienieni nie poczuli się obrażeni. Dziś był polski pisemny, jutro matma, trzymajcie kciuki !

[Obrazek: lebron-james-cavs-fan-elite-daily1.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości